c_400_280_16777215_00_images_2018-06-18.jpg

Podczas tej akcji ówczesny porucznik Aleksander Arkuszyński wraz ze swoim oddziałem zbrojnie opanował więzienie pabianickiego Urzędu Bezpieczeństwa. Co jest warte wspomnienia podczas całej akcji nie padł ani jeden wystrzał i nikt nie zginął, a cel jakim było uwolnienie przetrzymywanych tam więźniów został w pełni zrealizowany.

Tego samego dnia, o tej samej godzinie (tj. 10.06 o 19:30) lecz 73 lata działacze Obozu Narodowo-Radykalnego oddział Pabianice spotkali się aby wspólnie złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą tą świetnie zaplanowaną i w pełni udaną(!) akcję.

Z okazji rocznicy operacji, warto również zapoznać się z życiorysem jej dowódcy:

Aleksander Arkuszyński urodził się 27.02.1918 roku w Dąbrowie nad Czarną, a wykształcenie zdobył w położonym nieopodal Piotrkowie Trybunalskim. Czynny udział w II Wojnie Światowej brał od samego jej początku. W Kampanii Wrześniowej, jako podchorąży, był dowódcą jednej z drużyn w 18 pułku piechoty. Już w październiku dostał się do niemieckiej niewoli, z której jednak dość szybko udało mu się zbiec. Na początku roku 1940 zostął członkiem Związku Walki Zbrojnej, w którym zostął komendantem konspiracyjnej placówki w Radoni w Obwodzie Opoczno, Okręg Łódź. Czynny opór stawiał niemieckiemu okupantowi cały czas. W lipcu 1943 roku Aleksander Arkuszyński wstąpił do oddziału AK „Trojan” (następnie „Wicher”), gdzie pełnił zaszczytną funkcję zastępcy dowódcy oddziału. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu został awansowany na stopień podporucznika w lipcy 1943 roku, a w lutym roku 1944 zostaje powierzone mu dowództwo nad oddziałem AK „Grom”.

Dla Aleksandra Arkuszyńskiego walka nie zakończyła się wraz z rzekomym „wyzwoleniem” przez Sowietów, zdawał sobie sprawę, że nadchodzi kolejna okupacja. Widząc zagrożenie wstępuje do Ruchu Oporu Armii Krajowej w Obwodzie Łask, gdzie zostaje dowódcą oddziału „Zryw”. W tym okresie dokonuje jednej z najbardziej spektakularnych akcji w historii całej partyzantki antykomunistycznej, kiedy to 10 czerwca 1945 roku dokonuje wraz ze swoimi podkomendnymi bohaterskiego i absolutnie bezkrwawego odbicia więźniów z pabianickiej placówki Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Gdańskiej. Około miesiąc później ujawnia się przed władzą komunistyczną i podejmuje studia. Komuniści nie zapomnieli jednak o jego dokonaniach i pod koniec nauki na uczelni, w lipcu 1949 roku, Aleksander Arkuszyński zostaje aresztowany i sądzony pod spreparowanymi zarzutami. Brutalne śledztwo trwało dwa i pół roku, jednak Arkuszyńskiego nie udało się złamać i w efekcie zostaje uniewinniony.

Jego zasługi były doceniane i w czasie wojny, i po odzyskaniu suwerenności w roku 1989. Aleksander Arkuszyński jest kawalerem orderu Virtuti Militari, dwukrotnie uzyskał Krzyż Walecznych, a także szereg innych odznaczeń bojowych. W 2008 roku awansowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady, w roku 2013 odznaczony przez jego następcę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również honorowym obywatelem Pabianic i Piotrkowa Trybunalskiego.

Our website is protected by DMC Firewall!