c_400_280_16777215_00_images_rajd-szlakiem-powstancow.jpg

19.01.2014 działacze Brygady Łódzkiej ONR (Łódź, Pabianice i Zelów) wraz z członkami Straży Narodowej (w tym z Pabianic) i Młodzieżą Wszechpolską Okręgu Łódzkiego przeszli w XIV Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Parzno – Kurnos, zorganizowany przez Regionalne Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne w Bełchatowie.

Jest to coroczny rajd rozpoczynający się od Mszy świętej w kościele parafialnym w Parznie, po Mszy św. zebrane delegacje udały się by złożyć kwiaty do krypty im. Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, po złożeniu kwiatów rozpoczął się wymarsz. Na trasie rajdu uczestnikom zapewniono 3 ciepłe posiłki, przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich. 18 kilometrową trasę przeszło ponad 400 osób z okolicznych szkół, stowarzyszeń, organizacji itd.

Na prośbę organizatorów zajęliśmy miejsce na czele marszu a po kilku kilometrach udaliśmy się wraz z pocztami sztandarowymi na niewielki cmentarz w Kaszewicach, aby uczestniczyć w odsłonięciu pomnika z tablicą ku czci dwóch powstańców pochowanych we wspólnej mogile. Poproszeni przez Organizatorów wznosiliśmy okrzyki „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz „Idzie Nara ONR”.

Meta została wyznaczona w salce w Kurnosie, gdzie odbyły się występy artystyczne młodzieży, a także rozdawano dyplomy i podziękowania uczestnikom rajdu. Jak co roku rozdano brązowe, srebrne i złote oznaki marszowe za ilość odbytych rajdów. Prócz podziękowania otrzymaliśmy również pamiątkowe książki „Gdy Polacy – kosynierzy, postawali rzędem – Powstanie Styczniowe na terenie powiatu bełchatowskiego”, autorstwa Łukasza Politańskiego.

Rajd nie był zbyt wymagający ale uważamy, że warto angażować się w takie inicjatywy aby wesprzeć lokalne inicjatywy patriotyczne. W działalności narodowej liczy się każda forma upamiętnienia ludzi, którzy poświęcili życie i śmierć dla Ojczyzny.

 

Our website is protected by DMC Firewall!