c_400_280_16777215_00_images_photo_k-pamieci_zw.jpg

Od kilku lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początkowo obchody upamiętniające tych Niezłomnych Bohaterów były skromne, jednak z roku na rok zainteresowanie żołnierzami II Konspiracji Antykomunistycznej wzrosło znacząco.

W naszym mieście od 3 lat, 1 marca obchodzimy Święto Żołnierzy Wyklętych, także w tym roku kilka instytucji zorganizowało szereg wydarzeń.

Najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście Apel Pamięci, który jak co roku obchodzimy pod pomnikiem Armii Krajowej i Szarych Szeregów na Cmentarzu Komunalnym w Pabianicach. Tym razem ze względu na duży terminarz wydarzeń, obchody te odbyły się w piątek 28.II

Frekwencja na tegorocznym apelu była bardzo zadowalająca, pojawiło się wiele delegacji, takich jak : Kombatanci AK, Związek Sybiraków, młodzież szkolna, urzędnicy, Klub Gazety Polskiej, Obóz Narodowo-Radykalny i grupa Narodowe Pabianice. Całość dopełniła, spora liczna mieszkańców przybyłych na to święto.

Na początek odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, po którym głos zabrał nasz kolega Michał Owczarek, który przedstawił ogólną historię Żołnierzy Wyklętych, w tym również historie pabianickich organizacji niepodległościowych, które zakończył biografię naszego Bohatera gen. Aleksandra Arkuszyńskiego.

Kolejną osobą która opowiedziała o żołnierzach II Konspiracji, był mjr Jan Berner, prezes pabianickiego koła AK, po jego wypowiedzi zebrane delegacje złożyły kwiaty i znicze ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Na zakończenie głos zabrał Koordynator Obozu Narodowo Radykalnego i grupy Narodowe Pabianice, kolega Adrian Kaczmarkiewicz, któy poinformował zebranych o smutnej informacji. Śmierci jednej z najbardziej Niezłomnych kobiet, Pani kpt. Krystyny Osowskiej z domu Zep, pochodzącej z okolic Skarżyska-Kamiennej. Pani kapitan zmarła 16.II tego roku, w wieku 96 lat. Była Żołnierzem Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Więcej o biografii Pani Krystyny napiszemy w osobnym artykule.

Był to dzień pełen refleksji o Żołnierzach Wyklętych, o ich walce o niepodległość naszego kraju i wyrwania go z jarzma sowieckiej okupacji. Mamy nadzieje że co roku będziemy obchodzić to święto w coraz większym gronie młodzieży. My narodowcy będziemy przekazywać historie o tych wyjątkowych ludziach, którzy oddali całe swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd