c_400_280_16777215_00_images_photo_prelekcjansz.jpg

Pabianickie uroczystości Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się w niedziele 2 marca dwoma ważnymi wydarzeniami.

Z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łódzkiego, Obozu Narodowo-Radykalnego Pabianice ii grupy Narodowych Pabianic w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach odbyła się msza św. w intencji żołnierzy antykomunistycznej konspiracji lat 44-63 oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Po mszy dzięki uprzejmości parafii św. Maksymiliana odbyła się prelekcja nt. Żołnierzy Wyklętych oraz NSZ, poprowadzona przez dwóch prelegentów – Szymona Mailiana, reprezentującego ZŻ NSZ Okręg Łódzki, ONR Łódź, oraz Adriana Kaczmarkiewicza, reprezentującego ZŻ NSZ Okręg Łódzki, Koordynator ONR Pabianice i grupy Narodowe Pabianice. Zebrana publiczność wysłuchała referatów o powstaniu i różnicach organizacji niepodległościowych II Konspiracji, takich jak Narodowe Siły Zbrojne i Armia Krajowa oraz o historii organizacji niepodległościowych działających w regionie pabianickim, wraz z największymi bohaterami takimi jak Stanisław Sojczyński „Warszyc” i gen. Aleksander Arkuszyński „MAJ”. Prelekcje poprowadził kolega Krzysztof Szałecki z Narodowych Pabianic.

Swoją obecnością zaszczycili wszystkich zebranych Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łódzkiego wraz z małżonką, oraz Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego Aleksander Krejckant.

Prelekcja ta była ostatnim elementem uroczystości Narodowych Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pabianicach. Dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i instytucji, pabianickie obchody były jednymi z największych w województwie łódzkim. Mamy nadzieje że i w przyszłym roku zorganizujemy szereg nowych inicjatyw związanych z tym ważnym świętem. Mamy nadzieje że każdy z nas przyczyni się do rozpromowania historii o Żołnierzach Niezłomnych.

Michał St.

Cześć ich pamięci !!!

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd