c_400_280_16777215_00_images_ebrowski1.jpg

 

Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Pabianicach 26 lutego gościło pana Leszka Żebrowskiego. W pierwszej kolejności uczniowie przygotowali bardzo interesujące przedstawienie, przybliżające sylwetki najbardziej znanych reprezentantów " Żołnierzy Wyklętych". Następnie zebrana publiczność wysłuchała wykładu Leszka Żebrowskiego o ostatnim polskim powstaniu, czyli walkach konspiracji w latach '44-'63. Zaprezentowana została paleta organizacji niepodległościowych z tego okresu od WiN aż po NZW. Pan Żebrowski opisał szczegółowo bohaterską postawę takich postaci jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", Danuty Siedzikówny "Inki" oraz wielu innych.  Najbardziej wstrząsający dla słuchaczy było wspomnienie o brutalnych, bestialskich metodach tortur władz komunistycznych, stosowanych przez funkcjonariuszy "bezpieki".

Skala represji jaka spadła na polskich patriotów w okresie powojennym była na tyle ogromna, że do dzisiaj wszystkich zbrodni i okrucieństw nie możemy się doliczyć. Prelegent zaznaczył, że ucierpieli nie tylko walczący z bronią w ręku, ale również cywile wspierający dążenia niepodległościowe. W wykładzie nie zabrakło przyczyn jakie doprowadziły do tego, że polscy patrioci zmuszeni byli do tak wielkiego cierpienia. Jasno opisana sytuacja polityczna, geopolityczna i militarna tego okresu, zgodnie z treścią wykładu, uwidacznia nam że Polska z okupacji niemieckiej, przeszła pod okupacje sowiecką. W ostatnich słowach prelekcji zebrana publiczność usłyszała genezę zwrotu " Żołnierze Wyklęci". Bardzo mocno pan Żebrowski zaznaczył, że prócz fizycznego cierpienia, patrioci w tamtych latach zostali skazani na zapomnienie, dosłownie wyklęci. Naszym zadaniem jest aby ten niesprawiedliwy wyrok UNIEWAŻNIĆ, a pamięć o niezłomnych przedstawicielach naszego narodu pielęgnować! 
Całemu spotkaniu przyglądali się członkowie Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 Reprezentacja Narodowych Pabianic oraz ONR Pabianice również stawiła się na tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy za przybycie kolegów i koleżanki z ONR Łódź oraz innych organizacji narodowych z woj. łódzkiego. 
Czołem !

 

c_400_280_16777215_00_images_ebrowski2.JPG

 

c_400_280_16777215_00_images_ebrowski3.JPG

 

 c_400_280_16777215_00_images_ebrowski4.JPG

 

c_400_280_16777215_00_images_ebrowski5.JPG

Our website is protected by DMC Firewall!