c_400_280_16777215_00_images_543105_492869620790804_86863502_n.jpg14 kwietnia 1934 roku, w stołówce Politechniki Warszawskiej działacze wywodzący się ze środowiska Ruchu Młodych  Stronnictwa Narodowego podpisali deklarację Obozu Narodowo-Radykalnego. Już 3 maja organizacja zebrała 2500 osób na jednej manifestacji. Po 79 latach ta organizacja o charakterze narodowym, nie straciła ani na prężności, ani na aktualności.

Tegoroczne obchody rocznicy założenia Obozu Narodowo-Radykalnego zgromadziły około 500 działaczy z całego kraju. Wielu narodowych radykałów musiało przebyć setki kilometrów, aby 13 kwietnia stawić się na placu Orła Białego w Szczecinie. Szczególnie dobrze zaprezentowała się Brygada Łódzka ONR, będąca najliczniejszą grupą goszczoną tego dnia przez zachodniopomorskich oenerowców.

Odległy zakątek Polski przywitał nas wspaniałymi zabytkami, iście kwietniową pogodą oraz refleksją. To miasto potrzebuje narodowej mobilizacji. W trakcie przemówień mowa była o problemach województwa zachodniopomorskiego tj. zamknięciu stoczni, wykupie ziemi przez obcokrajowców, bezrobociu młodych. Manifestacja przeszła głównymi alejami pod Pomnik Czynu Polaków. Uczestnicy wraz z organizatorami dali popis zorganizowania i dyscypliny, co w końcu powinno przestać zaskakiwać zebrany tradycyjnie kordon policji.

Powietrze drżało od okrzyków młodych ludzi skandujących jednogłośnie. Morze flag załopotało nad ulicami zielenią nowości. Jak przed niemal osiemdziesięciu laty, kiedy aktywiści, głównie studenci, stanęli w gotowości do walki z siłami niszczącymi nasz kraj. Po wczorajszym marszu nie mamy wątpliwości, że sytuacja zobowiązuje nas do naśladowania postaw naszych poprzedników. Dziedzictwo walecznych i odpowiedzialnych Polaków musi zostać przyjęte i przekazane dalej. Wymaga, byśmy krzyczeli wspólnie i wzywali innych Rodaków do działania. Bo bardziej niż dzielą nas przeróżne poglądy, jedno nas łączy - miłość do Ojczyzny.

Młodzi, aktywni, radykalni. To my - Polacy!

Lilka

Our website is protected by DMC Firewall!