Wydarzenia



Facebook

YouTube

Pogoda

Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek jakim zagrożeniem dla naszych Polskich ras zwierząt jest przeprowadzany zabieg  z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej, który powoduje zmianę w ich genomach?

Różnorodność ras zwierząt zmienia się w zastraszającym tempie, połowa ras występujących w Europie na początku XX wieku wymarła, a obecnie ok. 30% zagrożonych jest wyginięciem. Nasze rodzime rasy są wypierane przez nowoczesne odmiany, które są "bardziej wydajne". Najistotniejszymi kierunkami prac naukowo-badawczych dotyczących modyfikacji  genetycznej zwierząt są:
•    produkcja ludzkich białek i przeciwciał,
•    produkcja antybiotyków i szczepionek,
•    wykorzystanie zwierząt jako dostawców organów do przeszczepów dla ludzi,
•    poprawa produktywności zwierząt gospodarskich,
•    poprawa wartości odżywczej produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego,
•    uzyskiwanie nowych cech u zwierząt domowych,
•    modyfikacje owadów w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania przez nie chorób
W rzeczywistości  wykorzystywanie zwierząt transgenicznych sprowadza się do:
•    Uzyskania szybszego wzrostu zwierząt hodowlanych. Modyfikacje polegają na wprowadzeniu genów produkujących hormon wzrostu. W ten sposób modyfikowane były głównie ryby: karpie, łososie, ale także zwierzęta gospodarskie: świnie, króliki, owce.
•    Zmian jakościowych produktów zwierzęcych – lepsza jakość mięsa, mleka, wełny.
•    Krowy dające więcej mleka, oraz mleko specjalnie przystosowane do produkcji serów (krowom wprowadzono dodatkowe kopie genów kodujących proteiny: beta – i kappa –kazeinę, dzięki tej modyfikacji z mleka łatwiej i szybciej uzyskuje się ser).
•    Zmian w odporności zwierząt (np. krowy odporne na priony powodujące BSE, a także kury odporne na wirus ptasiej grypy).
•    Polepszenia trawienia i metabolizmu (lepsze wykorzystanie paszy).
•    Szybszego lub kontrolowanego rozmnażania.
•    Wykorzystania zwierząt do celów biomedycznych: uzyskiwanie białek o znaczeniu farmaceutycznym, wykorzystanie ksenogenicznych komórek i tkanek, ksenotransplantacja organów.
W wyniku tej sztucznej selekcji zwierzęta stają się czworonożnymi maszynami. Krowa zmienia się monstrualne wymię,  a kura w nieruchomą maszyną produkującą jajka.
Chów ten odbywa się w dużych halach, w małych pomieszczeniach (klatkach) bez możliwości ruchu i dostępu do światła słonecznego  skutkami tego jest stres zwierząt. Ptaki dziobią się i wyrywają sobie pióra, mają problemy z chodzeniem i układem krążenia. Przez to że przebywają w stale oświetlonych pomieszczeniach , zjadają więcej pokarmu co idzie za tym, że szybko przybierają na wadze.
Wnioskując , wraz ze wzrostem wydajności zwierząt wzrasta zapadalność na choroby.  Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bonn wykazały, że w ciągu ostatnich 30 lat wydajność mleczna krów zwiększyła się o 30% , ale jednocześnie ich zachorowalność wzrosła o 600%. Rasy rodzime z reguły są wydajne w sposób optymalny. Mają również niższe wymagania pokarmowe, są bardzo odporne na stres i choroby.  Przede wszystkim stanowią one dziedzictwo kulturowe wsi, pełniąc dużą rolę w historii swojego regionu, prawdopodobnie są bohaterami pieśni i baśni stworzonych kiedyś na polskiej wsi, dlatego tak ważne jest aby nie zniknęły one z naszego krajobrazu.
Dlatego Ochrona zasobów genetycznych zwierząt ma na celi zwiększenie liczebności populacji zwierząt gospodarskich, programami ochrony objęte są :
- Bydło Polskie Czerwone (które szczególną rolę odgrywa na rejonach górskich i podgórskich wpisując się tam na stałe w tradycję i kulturę Polskich wsi)
- Bydło białogrzbiete (Jeszcze do nie dawna sądzono że ten gatunek bydła wyginął, jednak po dokładnym przejrzeniu wsi w rejonach Bugu i Biebrzy znaleziono ok.  100 sztuk w różnych małych gospodarstwach)
- Konik Polski
- Koń Huculski (To jedna z najstarszych ras opisanych w Polsce powstała na terenie Bukowiny i Wschodnich Karpat)
- Owca Pomorska
- Owca Kamieniecka
- Owca wrzosówka
I wiele innych.
Chrońmy to co Polskie!

Iza Matusiak

Our website is protected by DMC Firewall!