Każdy fan sportów siłowych i wytrzymałościowych na pewno spotkał się z kimś, kto zażywał różnego rodzaju leki i substancje chemiczne, zapewniające szybki przyrost masy mięśniowej lub zwiększoną wydolność organizmu.

Zapewne wtedy przychodziła do głowy myśl, czy aby nie spróbować "wejść na cykl", zobaczyć jak to jest z dnia na dzień uzyskiwać coraz lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z konsekwencji takiego wyboru. Możemy się oczywiście lepiej lub gorzej przygotować do zażycia tego rodzaju chemikaliów. Możemy wykonać całą masę testów medycznych, mających na celu lepsze spersonalizowanie dawek, ale niestety to wymaga dość sporych nakładów finansowych, a przy dużych kosztach związanych z zakupem (najczęściej nielegalnie) sterydów, etap konsultacji medycznych jest po prostu pomijany. Do negatywnych skutków zażywania sterydów zalicza się choroby układu hormonalnego, układu krwionośnego, oraz rozstrojenie systemu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w organizmie. Sterydy to związki chemiczne uzyskane w sposób syntetyczny. Są związane ściśle z hormonami ludzkimi, a najczęściej z męskim hormonem: testosteronem. Zażywanie tych specyfików doprowadza do wzrostu masy mięśniowej, wytrzymałości oraz siły. Jednak znacznie dłuższa jest lista negatywnych (niepożądanych) skutków przyjmowania sterydów. Są to:

Zaburzenie układu hormonalnego: przyjmowanie sterydów powoduje prawie zawsze spowolnienie lub zahamowanie wewnętrznego wydzielania testosteronu. Organizm samoczynnie reguluje poziom hormonów w obiegu ciała. Im większy poziom testosteronu, tym mniejsza ich produkcja. Efektem takiego stanu jest trwałe uszkodzenia mechanizmu wydzielniczego, co może doprowadzić do impotencji czy zaniku jąder. Do zaburzeń układu hormonalnego zalicza się także ginekomastia, czyli proces powstawania w ciele mężczyzny kobiecych piersi wraz z gruczołami, poprzez wytwarzanie się w organizmie większej ilości estrogenu (żeńskiego hormonu). Wszystkie zaburzenia układu hormonalnego, powstają na skutek androgenicznego działania substancji anabolicznych. Działanie androgeniczne wpływa na cechy płciowe, do których zalicza się owłosienie, barwa głosu, funkcjonowanie gruczołów oraz narządów krwionośnych i płciowych.

Zaburzenia układu krwionośnego (naczyniowego): pod wpływem substancji anabolicznych organizm podatny jest na wszelakie choroby układu krążenia m.in. zmniejszenie zdolności krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca czy nieprawidłowe rozszerzenia mięśnia sercowego. Do chorób układu naczyniowego, wywołanych przez sterydy, zalicza się: żółtaczkę, choroby wątroby, niewydolność nerek a nawet raka.

Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie: często występuje wada polegająca na zatrzymaniu wody oraz sodu w naczyniach i tkankach, co doprowadza do powstawiania obrzęków hiperwolemicznych. Proces ten nosi nazwę retencji wody i sodu, a jednym z objawów jest efekt spuchniętej twarzy i stawów.

Zaburzenia psychiczne: udowodniono, że anaboliki zwiększają ogólną agresję, która doprowadza do utraty kontaktu z otoczeniem. Człowiek przestaje kontrolować swoje zachowanie, traci przyjaciół, staje się jednostką aspołeczną. Do zaburzeń psychiki należą również stany depresyjne, lękowe oraz bezsenność.

Do innych skutków ubocznych przyjmowania sterydów należą: trądzik (pobudzenie gruczołów łojowych), bóle głowy, brzucha i rozstępy.

Wszystkie powyższe skutki uboczne są ze sobą powiązane i występują częściej niż może się wydawać. Niemedyczne stosowanie sterydów jest bardzo ryzykowne dla zdrowia. Niektóre z zaburzeń są nieodwracalne i mogą zmienić zdrowego człowieka w kalekę. Warto na koniec dodać, że "efekty" osiągnięte po cyklu, bardzo szybko są niwelowane przez organizm - masa mięśniowa zostaje zredukowana do poziomu przed cyklem. Dlatego jeżeli dbamy o swoje zdrowie, musimy sobie zadać jedno zasadnicze pytanie, czy warto iść na skróty i ryzykować swoje zdrowie, czy może lepiej pójść dłuższą drogą, może bardziej wyboistą, ale dostarczającą satysfakcję z osiągniętych wyników, które zdecydowanie dłużej się utrzymają, nawet przy zaniechaniu treningów.

Our website is protected by DMC Firewall!