c_400_280_16777215_00_images_news_2016-06-26-pielgrzymka-nsz-kakw-godw.jpg

W miniony weekend – 25/26 czerwca w Kałkowie-Godowie kilkaset osób uczestniczyło w pielgrzymce NSZ. Coroczne uroczystości zainicjowali kombatanci wraz ze swoimi rodzinami.

Biorą w niej udział związki NSZ z całej Polski, nie brakuje również przedstawicieli innych narodowych organizacji, takich jak Obóz Narodowo-Radykalny, czy Młodzież Wszechpolska. Miejscowość nie jest wybrana przypadkowo, otóż to właśnie na ziemi kieleckiej walczyła Brygada Świętokrzyska, która długo opierała się nowemu porządkowi, wprowadzanemu przez komunistów. W sobotę miały miejsce prelekcje oraz podsumowania działalności poszczególnych reprezentantów Związków Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, w których brali udział również kombatanci. Wieczorem zagrała dla nas Pozytywka. Następnie wspólnie spędziliśmy czas przy ognisku rozmawiając i śpiewając pieśni patriotyczne. W niedzielę odbyła się uroczysta Msza Święta, zostały na niej poświęcone Ryngrafy członków NSZ. Kaplicę wypełnili wszyscy uczestnicy, poczty sztandarowe oraz działacze z flagami z falangą i szczerbcem. Następnie krótkim przemarszem udaliśmy się na Golgotę, na której miały miejsce krótkie przemówienia. Została również odmówiona Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych. Nie ulega wątpliwości, że przyjazd do Kałkowa jest obowiązkiem tych, co pamiętają o żołnierzach polskiego podziemia. Jest to nie tylko doskonała okazja do modlitwy i refleksji nad swoim życiem duchowym, ale również do spotkania i porozmawiania z bohaterami podziemia narodowego, dzięki którym możemy żyć w naszym pięknym kraju i posługiwać się językiem polskim. 

Brygada Łódzka pojawiła się w sile około 30 osób z oddziałów: Łódź, Łódź Wschód, Zelów, Kutno, Stryków, Zduńska Wola, Brzeziny

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!