c_400_280_16777215_00_images_news_2017-05-05-rocznica-83-onr.jpg

W zeszłą sobotę kilkudziesięciu działaczy Brygady Łódzkiej Obozu Narodowo-Radykalnego z kilkunastu Oddziałów uczestniczyło w obchodach 83 rocznicy powstania ONR, tym razem gospodarzem obchodów była Warszawa.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w rycie trydenckim, co wielu działaczy przyjęło z dużym entuzjazmem, zwłaszcza że tradycjonalizm w idei narodowo-radykalnej jest jednym z ważniejszych elementów. Kolejnym wydarzeniem w którym uczestniczyło kilkuset działaczy z całej Polski był Kongres ONR, w którym swoje przemówienia wygłosili znamienici goście. Pierwszy zabrał głos kol. Aleksander Krejckant Kierownik Główny ONR, po nim przemawiali dawni działacze, jedni z twórców obecnego ONRu – Tomasz Greniuch, Artur Zienkiewicz, Adam Witczak. Po chwilach refleksji o początkach teraźniejszego ONRu, głos zabrał gość specjalny szef węgierskiego HVIMu na Słowacji Gergeley Dobay, a także reprezentant Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch.

Głównym elementem Kongresu było przedstawienie przez Kierownika Politycznego kol. dr Karola Podstawki nowej Deklaracji Ideowej ONR, pod którą podpisał się cały Zarząd Główny i Rada Główna ONR, którą reprezentowało trzech działaczy Brygady Łódzkiej – Adrian Kaczmarkiewicz Koordynator Brygady Łódzkiej, Kamil Zduńczyk Kierownik Promocji ONR i Łukasz Wiaderny Kierownik Gospodarczy ONR. Kongres zakończył się płomiennym przemówieniem Kierownika Sekcji Prawnej kol. Michała który rozbudził emocję przed rozpoczynającym się pochodem ONR. 

Po raz kolejny rocznicowy marsz ONR wzbudził ogólnopolskie zainteresowanie. Prócz kilkuset działaczy z całego kraju, na manifestacje przybyło wiele postronnych osób, które chciały uczestniczyć w manifestacji rocznicowej Obozu Narodowo-Radykalnego. Trasa marszu biegła od Ronda Dmowskiego, przez Nowy Świat, aż do Zamku Królewskiego, gdzie pod kolumną Zygmunta III Wazy odbył się apel poległych z rąk nazistów i komunistów ONRowców, po którym wygłoszone zostało przemówienia zastępcy Kierownika Głównego kol. Tomasza Dorosza. 

Na trasie marszu doszło do próby przyblokowania pochodu przez grupkę anarchistów, którzy swoim zachowaniem pokazali całą „klasę” polskiego ruchu antyfaszystowskiego, ukazując pruderyjność, chamstwo, brak kultury i ogólne zgorszenie. Manifestacja odbyła się wzorowo, z dużym zdyscyplinowaniem działaczy, w pełnym oflagowaniu. Uwieńczeniem obchodów był zamknięty koncert muzyki tożsamościowej na którym wystąpili Andrzej Kołakowski, Bastion, Wróg, Wuem Enceha, Basti i Klipo. Kolejna rocznica już za rok w innym mieście.

ONR WALCZY! ONR CZUWA! ONR WIELKĄ POLSKĘ WYKUWA!

Our website is protected by DMC Firewall!