c_400_280_16777215_00_images_news_2017-05-15-rocznica-smierci-generala-andersa.jpg

W niedzielę, 14 maja działacze Brygady Łódzkiej z Kutna, Łodzi oraz Pabianic wybrali się do Krośniewic na Mszę Świętą w intencji gen. Władysława Andersa.

Po zakończonej Eucharystii nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem generała. Otóż 12 maja przypadła 45 rocznica jego śmierci. Jego ciało zostało pochowane na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. 

Władysław  Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu (obecnie osiedle Krośniewic). Albert Anders, ojciec Władysława, pełnił funkcję administratora majątku właściciela krośniewickich dóbr, Konstantego Rembielińskiego. Jeszcze w Krośniewicach rozpoczął naukę w prywatnej szkole. Tu również narodziła się jego miłość do koni i hippiki. W jego mieszkaniu obecnie znajduje się świetlica ,,Andersówka''.

Uczestnik I wojny światowej– jako porucznik dragonów dowodził szwadronem i został 3-krotnie ranny. W 1917 ukończył skrócony kurs Akademii Sztabu Generalnego w Petersburgu.

Generał broni Wojska Polskiego , odznaczony orderem Virtuti Militari, dowódca II Korpusu Polskiego, zdobył między innymi Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. W latach 1944-1945 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych i Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji..

26 września 1946 Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej na podstawie ustawy z 1920 o obywatelstwie Państwa Polskiego, pozbawił Andersa obywatelstwa polskiego i stopnia generała. Dopiero w 1989 roku pośmiertnie otrzymał je ponownie. 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!