c_400_280_16777215_00_images_news_2015-09-01-Kutno.jpg

Delegacja naszego oddziału wzięła udział w uroczystościach związanych z 76. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. O godzinie 12 zawyły syreny, została odmówiona modlitwa, głos również zabrał prezydent miasta, liczne delegacje złożyły kwiaty w tym ONR Kutno.

Poniżej krótka notatka opisująca wybuch wojny:

Był 1 września. O godzinie 4:35 ciszę poranka przerwał huk eksplodujących bomb. Niemieckie Luftwaffe rozpoczęło bombardowanie spokojnego miasta leżącego w na granicy Rzeczypospolitej – Wielunia. Był to jeden z pierwszych przejawów bezmyślnego okrucieństwa nazistowskiej Rzeszy – w wyniku bombardowania przeprowadzonego bez jakiejkolwiek deklaracji wojny zniszczone zostało 75% zabudowań miejskich. Strat w ludności cywilnej nie sposób określić.

Niemal w tym samym czasie, o godzinie 4:45 w oddalonym o 400 kilometrów Gdańsku pancernik Schleswig – Holsztyn, znajdujący się na tamtejszych wodach z „kurtuazyjną wizytą” rozpoczął ostrzał placówki polskiej na Westerplatte. Równocześnie z pokładu zeszła dywizja Kriegsmarine mająca za zadanie opanowanie Gdańska oraz zrobienie wyłomu w murach okalających pozycje Polaków.

Rozpoczęła się kampania wrześniowa. Konflikt, o którym nikt wtedy nie przypuszczał, że przerodzi się w wojnę światową.

Mimo zaskoczenia oraz bezdyskusyjnej przewagi nazistowskiej machiny wojennej Polacy stawili zaciekły opór agresorowi, starając się nie oddawać nawet piędzi ziemi. Niestety, męstwo i waleczność naszych rodaków, przyjmowane z podziwem i uznaniem przez Niemców nie wystarczyły by odnieść zwycięstwo. Opuszczeni przez „sojuszników”, walcząc na wszystkich frontach nie mieli szans na wygraną. Konflikt zakończył się kapitulacją oraz ucieczką polskich władz za granicę.

Dziś, pamięć bohaterów poległych w obronie naszych granic napawa nas dumą. Mimo znaczącej różnicy sił żołnierze polscy stawili Hitlerowi opór jakiego trudno szukać wśród innych wojsk. Mimo kapitulacji zarówno regularne oddziały, jak i ludność cywilna prowadziły czynną walkę zarówno w ojczyźnie, jak i na frontach całego świata. Tę pamięć, którą w obecnych czasach różne organizacje próbują zdusić i splugawić, my, jako dumni polscy patrioci musimy za wszelką cenę chronić i pielęgnować.

Wieczna Chwała Bohaterom! Gloria Victis!

DMC Firewall is a Joomla Security extension!