19 września obchodziliśmy w Kutnie 76. rocznicę Bitwy nad Bzurą, była to największa bitwa wrześniowej wojny obronnej. Dla nas, jako mieszkańców ziemi kutnowskiej, jest to szczególnie ważna rocznica. Nie tylko dlatego, że dotyczy naszego regionu.

W bitwie tej to Polacy przejęli inicjatywę, byli stroną nacierającą. Z tego powodu delegacja naszego oddziału wzięła udział w miejskich obchodach, oddając hołd poległym bohaterom. Uroczystość rozpoczęła msza polowa w intencji bohaterskich żołnierzy. Następnie przymówienia wygłosili przybyli goście, m.in. oficerowie wojskowi. W trakcie ich trwania dyrektor I LO PUL Remigiusz Wiśniewski został podniesiony do rangi pułkownika rezerw. Nowo mianowany pułkownik poprowadził uroczysty apel pamięci zakończony salwą honorową. Na zakończenie obchodów przedstawiciele naszego oddziału wespół z pozostałymi delegacjami złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

9 września 1939r. rozpoczęła się największa bitwa wojny obronnej, mowa o Bitwie nad Bzurą, która jest nazywana także jako Bitwa pod Kutnem. W pierwszej fazie walk polskie armie ,,Pomorze” dowodzona przez gen. Władysława Bortnowskiego i armię ,,Poznań” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby uderzyły na niemiecką 8 armię, odnosząc wielkie sukcesy. W przeciągu 4 dni Polskie wojsko zdołało zdobyć Łęczycę, Piątek oraz podeszły pod Zgierz. Niemcy ponieśli duże straty, zostały rozbite 30 i 17 dywizja piechoty. Na pomoc 8 armii dowódcy niemieccy wysłali znaczne siły. Zauważając wzrastającą przewagę wojsk niemieckich gen. Kutrzeba wstrzymał natarcie na południe i skierował swoją armię w kierunku Sochaczewa by zdobyć przeprawy przez Bzurę i przebijać się do Warszawy. Druga faza bitwy miała miejsce 14 września, piechota Armii ,,Pomorze” sforsowała Bzurę, jednak przez liczne niemieckie kolumny pancerne zmuszona została do odwrotu. Na następny dzień rozpoczął się odwrót polskich oddziałów w stronę Puszczy Kampinoskiej, które były atakowane cały czas przez 300 niemieckich samolotów. Niemieckie wojska 16 września stopniowo okrążyły i rozbiły polskie oddziały. Małe grupy piechoty bez broni ciężkiej wyrwały się spod oblężenia i poprzez Puszczę Kampinoską przebiły się do Warszawy i Modlina. Do Warszawy dostali się gen. Kutrzeba ze sztabem, gen. Koll i gen. Tokarzewski oraz dwie brygady kawalerii po bardzo krwawych walkach w Sierakowie, 15 dywizja pancerna po walkach w Laskach oraz 25 dywizja pancerna po walkach pod Młocinami. Tylko 30 tyś. Z 200 tyś. Żołnierzy udało się przebić do Warszawy i Modlina. Po reorganizacji, wzięły udział w końcowej fazie obrony Warszawy. Reszta oddziałów w okresie 18-22 września dostała się do niewoli. Bitwa pod Kutnem zakończyła się klęską, jednak odegrała wielką rolę. Zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły oraz odciążyła oblężoną Warszawę.

CIEKAWOSTKI:

Hitler osobiście wizytował teren walki, zaniepokojony sytuacją, w której Polacy znaleźli się na tyłach 8. Armii Niemieckiej. Obawiał się, że mogą uderzyć również na tyły 10. Armii, co mogło przekreślić jego plany.

W polskich oddziałach walczyli również ,,Żołnierze Wyklęci” np. Łukasz Ciepliński , który wyróżnił się w walkach pod Witkowicami, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył sześć niemieckich czołgów i dwa wozy dowódcze. Został za ten wyczyn odznaczony osobiście Orderem Virtuti Militari V klasy.

Our website is protected by DMC Firewall!