c_400_280_16777215_00_images_2017-05-17-uroczysty-pochowek-opoczno.jpg

Dnia 5.05.2017 delegacja Opoczyńskiego Oddziału Obozu Narodowo - Radykalnego wzięła udział w uroczystym pochówku ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego.

Rok temu członek Towarzystwa Fortyfikacyjnego "Linia Pilicy" podczas badań eksploatacyjnych w lesie Parchowiec w pobliżu wsi Zakościele natknął się na nieoznakowany grób żołnierzy Polskich. Prócz szczątków w mogile znajdował się nieśmiertelnik oraz fragmenty munduru. Zapytany o swe znalezisko odpowiedział: "Po znalezieniu pojechałem do wiceprezesa i zacząłem z nim o tym rozmawiać... Mówiłem, że chciałbym prawdziwej ekshumacji... że być może ma nieśmiertelnik to moim celem byłoby odnalezienie rodziny...". 

Choć identyfikacja okazała się niemożliwa zaangażowanie członków towarzystwa doprowadziło do uroczystego pochówku na cmentarzu w Drzewicy. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św Łukasza. Honorową wartę przy trumnie pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów", zaś szczątki żołnierzy zostały złożone w mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku. 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd