c_400_280_16777215_00_images_piotrkow-dekomunizacja.jpg

Działacze piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego podjęli szereg działań mających na celu usunięcie symbolu będącego wyrazem hołdu dla zbrodniczej ideologii totalitarnej, konkretnie ulokowanego

przy alei 3 Maja i ulicy Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim – rzeźby sowieckiego żołdaka, któremu młoda dziewczynka wręcza kwiaty. Niżej widnieje podpis „BOHATEROM WALK ZA POLSKĘ I LUD 1939-1945”. Jako mieszkańcy miasta nie kryjemy oburzenia od lat walcząc o likwidację usytuowanego w samym centrum naszego miasta, szpecącego okolicę oraz przedstawiającego sowiecką armię jako bohaterów i wyzwolicieli. Pamiętamy i musimy przypominać, że „wyzwolenie” było przejściem z okupacji niemieckiej w okupację sowiecką. Armia radziecka traktowała Polskę, z której wypierała hitlerowskie wojska, jak kraj podbity. Mordowali, gwałcili i kradli. Jak mamy uczyć dzieci prawdziwej historii naszego narodu, gdy codziennie widzimy pomnik dziękczynny naszemu oprawcy? Pokładamy głęboką nadzieję, że już wkrótce po przeszło 28 latach wolności z naszego miasta znikną wszelakie symbole zbrodniczych ideologii. Ponadto według obecnego porządku prawnego wszelkie elementy sfery publicznej, które dotyczą zamierzchłego systemu oraz wrogich Polsce ideologii, powinny być z niej usuwane. W tej sprawie interweniowaliśmy u przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał pozytywną opinię o usunięciu pomnika. Złożone zostały także pisma do prezydenta miasta – Pana Krzysztofa Chojniaka oraz Rady Miasta, jako przedstawicieli władz miejskich, z prośbą o interwencję.

Our website is protected by DMC Firewall!